Fayans Modelleri

Fayans avrupa  ülkelerinde üzeri sırla kapatılmış  çini veya seramiğe verilen addır.  İtalyanın Faenza şehrinden ismini almıştır. Fayans doğu menşelidir. Avrupa kullanılmadan önce  Araplar  ve  Türkler tarafından yaygın olarak kullanılmıştır. Ancak Fayans adıyla değil de çini veya seramik diye söylenmiştir. Avrupada ilk olarak ispanyada  Endülüs Emevileri zamanında kullanılarak , topraktan pişirilerek  ve üzeri çeşitli motiflerle süslenerek yapılan fayans italyada 15.yüzyılda yapılmaya başlandı  daha sonraki yüzyıllarda diğer Avrupa ülkelerindede kullanılmaya başlandı. İlk zamanlar beyaz  zeminin büyük bölümünün boş bırakıldığı  daha kolay örneklerle  bezeme yalnızca tek bir figür veya hanedan armasıyla, bunları çevreleyen geleneksel olarak çelenk şeklinde yapılan fayanslar 18. yüzyılda tabak, kavanoz ve kaseler şeklinde yapılarak yaygın hale gelmiştir. Bu fayansların seramiklerin üzerine günlük yaşamdan canlı renklerle yapılmış resimler milli olayların canlandırıldığı tablolar, eşya sahibinin adından nükteli cümleler, masonik veya ticari amblmelerde  konularak farklı tasarımlar elde edildi. Günümüzde daha modern çizgiler ağırlıkta olan banyo fayansları mevcuttur. Fayansların görüntüsü şıklığı banyomuzu tamamlayan faktörlerdendir.

Fayans modelleri

Tüm fotoğraflarımızın büyük halini görebilmek için aşağıdaki fotoğraflardan birine tıklayarak Galerimize gidebilirsiniz.

Kırmızı fayans örneğiFayans örneğiSiyah, beyaz fayans modeliElma dizaynlı fayans modeliRenkli fayans modelleriMozaik taşlı fayans modeliModern fayans örneğiSiyah banyo fayans dizaynıİlginç fayans dizayn modeliYeşil fayans dizayn örneği

Benzer Başlıklar

Lüks Banyo Modelleri

Lüks Banyo Modelleri

Banyolar temizliğin ve saflığın simgesidir. Banyolarımızın temiz ve hijyenik olm Devamı

Banyo Lamba Modelleri

Banyo Lamba Modelleri

Banyomuzun ışıklandırılmasını düşünürken ortamın ne kadar ışık alıp almıycağını Devamı

Küvet Modelleri

Küvet Modelleri

Günümüzün modern dekorasyon tasarımı ile birebir uyuşan yeni küvet modelleri dek Devamı

Lavabo Modelleri

Lavabo Modelleri

Banyo lavaboları her isteğe ve tarza uygun  tasarım yapılabiliyor. Lavobaları ze Devamı

Duş Batarya Modelleri

Duş Batarya Modelleri

Banyonuzda keyifli duşlar için ister yeni bir yer açın isterseniz elinizde olanı Devamı

Banyo Perdesi Modelleri

Banyo Perdesi Modelleri

Banyonuzda eğer bir duşa kabininiz yoksa banyo perdeleri en doğru seçim. Son zam Devamı

“ Fayans Modelleri ” yazısı için İlk yorumu siz yapın

Bu yazı için yorum yapın

alt